ជាកូនច្បងក្នុងចំណោមបងប្អូនប្រាំបីនាក់ លោក គួច ផល កើតនៅខែមេសា ឆ្នាំ១៩៦៤ ខេត្តបាត់ដំបង ប្រទេសកម្ពុជា។ ដូចជាប្រជាជនកម្ពុជាដទៃទៀតដែរ លោក គួច ផល បានឆ្លងកាត់កុមារភាព និងយុវភាពក្នុងរបប ប៉ុល ពត មុនពេលដែលលោក និងក្រុមគ្រួសារបានទៅរស់នៅលើទឹកដីសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងខែមេសា ឆ្នាំ១៩៨៤។
មុនពេលដែលលោកចាកចេញទៅសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងខែមេសា ឆ្នាំ ១៩៨៤ លោក គួច ផល ធ្លាប់ប្រកបរបរអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាធ្វើការនិងការងារស័្មគ្រចិត្តជាច្រើន។ អំឡុងពេលសិក្សានៅវិទ្យាល័យក្នុងខេត្តបាត់ដំបង លោក គួច ផល បានបង្កើតអាជីវកម្មមួយគឺការនាំទំនិញចូលមកពីប្រទេសថៃមកលក់នៅស្រុកកំណើតនិងរាជធានីភ្នំពេញ។ ក្រោយមកទៀត នៅជំរំជនភៀសខ្លួន ខាវអ៊ីដាង លោកបានធ្វើការនៅមណ្ឌលជួយសង្គ្រោះអន្តរជាតិ (International Rescue Center, IRC) ជាជំនួយការមន្ទីរពិសោធន៍ផ្នែកវិភាគទឹកនោម ប៉ារ៉ាស៊ីតវិទ្យា និងមីក្រូទស្សន៍ប្រហែលមួយឆ្នាំ និងជាអ្នកបកប្រែភាសារបស់ទីភ្នាក់ងារអ្នកស័្មគ្រចិត្ត (JVA) រយៈពេលប្រាំពីរខែ។ នៅជំរំជនភៀសខ្លួន សាអាន បាត៉ាអាន ប្រទេសហ្វីលីពីន លោកបានធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្តជាគ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស និងអ្នកបកប្រែតម្រង់ទិសវប្បធម៌សម្រាប់ជនភៀសខ្លួនថ្មី ជាតួនាទីមួយដែលគេគោរពរាប់អានបំផុតក្នុងជំរំជនភៀសខ្លួន។
ក្រោយពីបានមករស់នៅទឹកដីសហរដ្ឋអាមេរិក លោក គួច ផល បានចូលសិក្សានិងបញ្ចប់ការសិក្សា ទទួលបានសញ្ញាបត្រ លេខាធិការពីមហាវិទ្យាល័យឯកជនមួយ។ ក្រោយមក លោកបានធ្វើការជាជំនួយការគ្រូបង្រៀននៅ Los Angeles Unified School District។ ក្នុងពេលដំណាលគ្នានេះផងដែរ លោក គួច ផល បានបន្តការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យ Los Angeles Trade College និងបានបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្ររងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាវិស្វកម្មអេឡិចត្រូនិចនៅក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ១៩៨៧។ ក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា លោក បានធ្វើការជាអ្នកបច្ចេកទេសផ្នែកអេឡិចត្រូនិចក្នុងក្រុមហ៊ុន Q-tech Corporation។ ក្រោយមក នៅក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ១៩៨៩ លោកក៏បានផ្លាស់ប្តូរទៅធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុន Teledyne Control ជាអ្នកធ្វើតេស្តនិងជួសជុលទិន្នន័យហោះហើរនិងប្រអប់ខ្មៅទាំងអស់រយៈពេលប្រាំឆ្នាំ មុនពេលចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងឆ្នាំ១៩៩៣៕

The eldest of eight, Mr. Paul Quach was born in April 1966 Battambang Province. Like many other Cambodians, he went through his childhood and teenage life in the Pol Pot before he and his family eventually resettled in the United States in April 1984.
Prior to his departure to the United States in 1984, Mr. Paul Quach had engaged in numerous business, jobs and volunteer positions. While attending high school in Battambang province, he founded a business venture, importing products from Thailand to his hometown and Phnom Penh capital. Later, in Khao I Dang refugee camp, he worked in a Laboratory of UNHCR as a Laboratory practitioner for about one year and later as an interpreter and translator for U.S. Government-sponsored Joint Volunteer Agency (JVA) for seven months. In Saang Bataan refugee camp in the Philippines, Mr. Paul Quach volunteered as an assistant English teacher and cultural orientation interpreter for new refugees, a well-respected position throughout the camp.
Right after his arrival in the United States, Mr. Paul Quach enrolled and earned a certificate in Legal Secretary from a private college. He then worked as a teacher assistant at Los Angeles Unified School District. At the same time, Mr. Paul Quach also continued his education in Los Angeles Trade Technical College, where he earned an associate in art degree in Electronic Engineering Technology in June 1987. After his graduation, Mr. Paul Quach worked in Q-Tech Corporation as an electronic technician. Then in June 1989, he moved to Teledyne Control where he tested and repaired all flight data and the black box before he ran his own business in 1993.