ការិយាល័យនីតិកម្មត្រូវបានបង្កើតឡើងដំបូងនៅឆ្នាំ២០១៨។ ការិយាល័យនេះស្ថិតនៅក្រោម ការគ្រប់គ្រងផ្ទាល់ពី និង ធ្វើរបាយការណ៍ជូនលោកប្រធាន ជាស្ថាបនិក និងអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ។ ការិយាល័យនេះ គឺជា ផ្នែកមួយ នៃ រចនាសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដែលមាន បេសកកម្ម៖ធានានូវការប្រឹក្សាច្បាប់, ជំនួយផ្នែកច្បាប់នានា និង ការអនុវត្តការងារនូវអនុលោមភាពក្នុង ក្រុមហ៊ុន ម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យូខេសិន ទាំងមូល ដើម្បីធានាថារាល់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនអនុលោមតាមច្បាប់របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង គោលការណ៍ផ្ទៃក្នុងរបស់ ក្រុមហ៊ុនដើម្បីជៀសវាងបញ្ហាកើតឡើង ដោយប្រការណាមួយ ក្នុងគោលដៅធានាថាគ្រប់ផ្នែកផ្សេងៗនៃអាជីវកម្មមានដំណើរការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និង មាន អនុលោមភាព។
ដើម្បីសម្រេចបានបេសកកម្មរបស់ខ្លួន ការិយាល័យនីតិកម្មមានទស្សនវិស័យទៅលើការពង្រឹង និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងផ្នែកច្បាប់ ដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយ ប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រមទាំងបង្កើតនូវគោលការណ៍ផ្សេងៗដើម្បីជួយដល់ការអនុវត្តការងារ និង ប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
សកម្មភាពរបស់ការិយាល័យនីតិកម្មដូចខាងក្រោម៖
ការិយាល័យនីតិកម្មមានជំនឿយ៉ាងមុតមាំក្នុងការបំពេញការងារប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ភាពស្មោះត្រង់ សុចរិតភាព និងសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ ព្រមទាំងមានការប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំដើម្បីឱ្យការិយាល័យនេះក្លាយជាការិយាល័យដែលមានទំនុកចិត្តខ្ពស់សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន និង បុគ្គលិករបស់ក្រុមហ៊ុនផងដែរ។

Office of Legal Counsel
The Office of the Legal Counsel (OLC) was originally initiated in 2018​​ which is supervised by and reported to the Founder, Chairman and CEO. This office is a component of the company’s structure established ​ whose mission is to ensure  the legal advice,  and supports delivered on time and ensure full compliance applicable in  MJQE entirely in order to ensure that the business operations in all forms are in compliance with legal policies and all relevant legislation, enacted by the Kingdom of Cambodia as well as Company’s internal policy in order to ensure that all transactions are functioned effectively and will be free from any form of legal risk occurrence.
In order to achieve the mission, the Office of Legal Counsel is to vision on strengthening and promoting the legal knowledge of legislation involved with the Company’s operations and as well establishing policies in supporting the company’s operations and implementing those polices effectively.
The Activities of Office of Legal Counsel are as following:
• Draft review keeps and seal the Company’s contracts and MOU,
• Provide Legal Advice to the Company and staffs
• Dispute resolution at Arbitration and in or out of Court,
• Legally defend and legally represent in the company’s dispute or cases.
• Process the long-term lease registration,
• Debt settlement,
• Staff training (Open Office),
• Monitor the execution of contract,
• Doing legal research,
• Work related to rights transfer.
The Office of Legal Counsel shall adhere to beliefs in high qualities of work performance, honesty, integrity, dignity and is highly committed so that the office becomes confident for the company.